Muistisairaiden ihmisten tuki on vaarassa. #budjettiriihi

Muistisairaiden ihmisten tuki on vaarassa

Sote-järjestöihin kohdistuvat jättimäiset leikkaukset alkavat konkretisoitua.

Virkamiehiltä saamamme ennakkotiedon mukaan Muistiliiton STEA-avustukseen kohdistuu vuonna 2027 jopa yli 60 prosentin leikkaus.

On lyhytnäköistä ajatella, että leikkausten vaikutukset jäisivät järjestöihin.

Muistiliiton kohdalla todellisia häviäjiä ovat muistisairaat ihmiset ja heidän läheisensä, joiden tuki on nyt vaarassa. Nämä ihmiset ovat kokeneet arjessaan jo hyvinvointialueiden palveluihin kohdistuneet leikkaukset.

Muistisairaudet ovat kansansairaus, jossa sairastuneiden määrä kasvaa tulevina vuosina rajusti. Seuraavan 15 vuoden aikana diagnoosin saaneiden määrä kasvaa 150 000:sta liki 250 000:een. Muistisairaus koskettaa läheisenä yli miljoonaa suomalaista.

Tarvitsemme yhteisiä ratkaisuja ja eri toimijoiden tiivistä yhteistyötä, jolla tämä haaste ratkaistaan. Vetoamme hallitukseen, jotta se kohtuullistaa budjettiriihessä avustusleikkauksia ja varmistaa tiedon ja tuen muistisairauden kanssa eläville jatkossakin.